Podľa odborníkov sa bude aj naša spoločnosť v roku 2020 naplno nachádzať v rozbehnutej štvrtej priemyselnej revolúcii. Tá prvá nastala s príchodom využitia pary, tá nastávajúca je v znamení využitia najmodernejších technológií vrátane umelej inteligencie.
Ak ste sa na tento fakt pozreli len letmým kritickým okom, otázka, ako to ovplyvní život firiem a jej zamestnancov, je na mieste. Vašu zivotaschopnosť vo pracovných kolektívoch začnú a už vlastne aj začínajú ovplyvňovať iné schopnosti, ako tomu bolo v minulých rokoch. Áno, vývoj napreduje tak rýchlo, že za smiešnych päť rokov prehádzal rebríček top 10 pracovných „skills“. Presnejšie, manažérom a vedúcim pracovníkom vo firmách sa posunuli priority. Čo nám teda prieskum rešpektovaného portálu weForum.com medzi manažérmi firiem hovorí?
Tu je rebríček top 10 schopností v roku 2015
- Komplexné riešenie problémov
- Kooperácia s ostatnými
- Manažovanie ľudí
- Kritické myslenie
- Vyjednávanie
- Kontrola kvality
- Orientácia na služby
- Úsudok a prijímanie rozhodnutí
- Aktívne počúvanie
- Kreativita
Rebríček top schopností v roku 2020
- Komplexné riešenie problémov
- Kritické myslenie
- Kreativita
- Manažovanie ľudí
- Kooperácia s ostatnými
- Emocionálna inteligencia
- Úsudok a prijímanie rozhodnutí
- Orientácia na služby
- Vyjednávanie
- Kognitívna flexibilita (schopnosť uvažovať nad viacerými konceptmi naraz)
Ako vidno, schopnosti spojené s kritickým myslením budú pre ľudí v pracovnom prostredí kľúčové. A ako dokazujú výskumy, táto schopnosť mysle otvára dvere pre lepšiu kreativitu, ktorá vystúpila na vysoké, tretie miesto z pôvodne desiateho. Novými schopnosťami v top rebríčku sú tiež emocionálna inteligencia, ktorú roboti zatiaľ ťažko nasimulujú a schpnosť kognitívne flexibility. Je to schopnosť pracovať naraz s rôznymi konceptmi. Dobre sa dá táto schopnosť uplatniť napríklad pri tvorbe marketingových alebo komunikačných kampaní, kde je potrebné brať do úvahy rôzne komunikačné kanály pre rôzne cieľové skupiny v reálnom čase.
Kritické myslenie nastupuje
Veľké zmeny v potrebe nových schopností sa týkajú všetkých sektorov priemyslu, od zábavného, mediálneho, kreatívneho, finančného až po výrobný, kde bude napríklad dôležitá technologická zručnosť. Kritické myslenie však v rebríčku kraľuje. Pripomeňme si, čo to vlastne je:
Je to schopnosť poodstúpiť od situácie, tvrdenia či argumentu a vidieť rôzne uhly pohľadu na danú vec ešte predtým, ako vyriekneme súd alebo vyjadríme svoj názor. Znamená to vytýčiť si dôležité body, analyzovať a zhodnotiť dostupné informácie a kreatívne tak vytvoriť svoj nezávislý, jasný názor.
Ďalšie výskumy vo sfére biznisu ukázali, že odstup od problému, kvalitné informovanie sa, jasné zváženie problematiky z rôznych uhlov a následné kreatívne riešení či rozhodnutia pomáhajú manažérom viesť svoje firmy lepšie. Spomínané schopnosti kritického myslenia sú totiž najlepším prostriedkom proti impulzívnym rozhodnutiam, uzatváraniu sa do tesných mantinelov myslenia, či prehnané sebavedomie. Nie je ťažké si predstaviť, že byť majstrom v kritickom myslení môže firme šetriť peniaze, znižovať riziko strát a pomáhať k zodpovednému budovaniu ziskov.