Nepravdivé správy na sociálnych sieťach zásadne vplývajú na názory a počínanie verejnosti. Napríklad v prípade amerických volieb. Najlepšou obranou pred nimi je kritické myslenie. Poďme sa pozrieť, na čo sa je potrebné zamerať, ak chceme odhaliť nepravé informácie na sociálnych sieťach.
Kto zdieľa
Keď informáciu zdieľa niekto na našom Facebooku, ešte to neznamená, že informácia je pravdivá. Rovnako ako nie všetky informácie, ktoré si hovoria ľudia medzi sebou sú pravdivé. Koľkokrát vám už niekto s istotou vravel o žiletkách v tobogáne alebo o čivave, ktorú uniesol orol? Hoaxy sa na internete šíria ešte jednoduchšie, lebo ich šíritelia sa radi odmietajú zodpovednosť. “Ja tomu neverím, len som to zdielal”, “Neviem či to je pravda, len mi to prišlo zaujímavé, tak som to zdielala”.Podobne odpovedal aj zvolený americký prezident Donald Trump, keď zdieľal štatistiku kriminality, ktorá vravela, že 81% vrážd bielych Američanov spáchajú Afroameričania. Skutočná hodnota bola pritom len 15%. Trump sa obhajoval: “Ja som netweetoval, len som retweetoval niekoho, kto bol vraj expert a bolo to aj v rádiu.” Ďalej dodal, že nemá čas skontrolovať každú štatistiku.
Mnohí ľudia takto ďalej šíria falošné informácie. Musíme si preto stále pripomínať, že aj osoba, ktorú považujeme za múdru, môže zdieľať nepravdivú informáciu.
Čo zdieľa
Fejkové alebo manipulujúce informácie sú ich autormi označované ako šokujúce. Prinášajú veľké odhalenia či konečne na povrch prinášajú pravdu. Sú z extrémne dôveryhodných zdrojov, ktoré ale nie sú uvedené. Samozrejme, takéto označenia z nich ešte nerobia falošné. Vedia nám poslúžiť ako varovné znaky, keď máme naše kritické myslenie zapnúť na maximum. Napríklad Donald Trump päť rokov spochybňoval, že sa Barack Obama narodil v USA na základe “veľmi dôveryhodných zdrojov”. Nikdy ich však neukázal a nakoniec musel priznať, že táto informácia nebola pravdivá.
Aký je zdroj
Na zdroji informácie záleží najviac. Pozrite sa napríklad na tento post, ktorý som našiel na slovenských facebookoch. Text uverejnený na parlamentných listoch sa odvolával na článok v britskom bulvárnom denníku Dailymail, kde sa hovorí o dvoch podporovateľoch Trumpa, ktorí tvrdia, že boli napadnutí. Ak by to aj bola pravda, tak sú to dvaja voliči z 62 milónov voličov Trumpa. Napísať titulok, že z Trumpových voličov sa v USA stála lovná zver, je jednoznačné zavádzanie a zveličovanie. Citát z titulku “Prajem vašim ženám a deťom hroznú a dlhú smrť” sa nikde v pôvodnom článku nenachádza. Autor si ho pravdepodobne vymyslel.
Preveriť si zdroj informácie je základné pravidlo kritického myslenia. Dajme si pravidlo, že zdroj každej informácie si najskôr preveríme, skôr ako to budeme automaticky zdieľať. Na tejto stránke nájdete zoznam webov, ktoré majú pochybnú kvalitu a povesť: www.konspiratori.sk
Neverte lajkom
Počet lajkov nehovorí nič o pravdivosti informácie. Spomeňte si len na to, koľkokrát dáte lajk bez toho, aby ste si prečítali článok. Stále platí jednoduché pravidlo, že pravda je nezávislá od toho, koľko ľudí jej verí.