Ako môžeš mať Vianoce bez kapustnice? Ja si darčeky bez ponožiek ani neviem predstaviť! Bez Pelíškov a Popolušky nie sú ozajstné sviatky!
Ak ste aj tento rok počuli aspoň jednu v predchádzajúcich viet, zažili ste na vlastnej koži pascu mysle, ktorú na nás každoročne nastražia vianočné sviatky. Všeobecne sa dá povedať, že tradície veľmi úspešne testujú naše myslenie a rozhodovanie. Pri tomto teste sa najradšej opierajú o tzv. konfirmačné skreslenie. A ak chcete s touto nedokonalosťou myslenia úspešne bojovať aj počas Vianoc (alebo jednoducho chcete aj do najkrajších sviatkov v roku nahnať trochu „sElf-developmentu“), nasledujúce riadky sú práve pre Vás!
Prečo deti veria, že im Ježiško, Dedo Mráz, či iné alter egá ich rodičov nosí pod stromček darčeky? Jednoduchá odpoveď by mohla byť „lebo veria rodičom“. Prečo ich nezneisťujú indície o tom, že skôr ide o počin rodičov. Vysvetlenie ponúka konfirmačné skreslenie, ktoré nás núti pri rozhodovaní preferovať nápady, ktoré ladia s našimi pohľadmi na svet. Napríklad, pre dieťa je prirodzené z náhleho zjavenia sa darčekov „obviniť“ tajomnú bytosť. Jednak to sedí do každoročného naratívu, ktorý opakujú rodičia, rozprávky a reklamy. Zároveň je to aj príjemná viera – nevyžaduje od detí príliš veľa bádania a na jej konci je odmena v podobe darčekových prekvapení.
Je to naozaj potrebné? Majú sa darčeky len tak zjavovať, alebo majú byť úprimným prejavom lásky od našich reálnych blízkych?
Poviete si, že pri deťoch to je v poriadku. Veď aj vianočné príbehy sú svojím spôsobom pomôcka pri výchove. A máte pravdu. Rozhodovanie dospelých na základe konfirmačných skreslení je ale viac zákerné. A to najmä sviatkov. Už fakt, že na Vianoce všetkým najbližším máme potrebu kúpiť nejaký darček, je skreslenie. Je to určite pozorné, ale predstava, že bez toho nemôžu byť príjemné sviatky, je skreslením. Väčšina ľudí preto musí kúpiť kapra, musí mať nový stromček, musí ísť na Vianočné trhy, musí nakúpiť exteriérové svetielka, …
Ak Vás však baví tréning vlastnej hlavy, tradície a sviatky sú ideálnym „ihriskom“.
Sú tri pravidlá, ktoré zaručene zmenia pohľad na niektoré sviatočné pravdy:
- Vyhľadávajte príležitosti niečo sa naučiť.
Hovorí sa, že v momente, kedy sa prestaneme učiť, prestávame žiť. Ak si zvyknem vnímať každú situáciu ako príležitosť na učenie, je väčšia šanca, že sa vyhneme konaniu, ktoré robíme jednoducho zo zvyku a šťastnými nás až tak nerobí. Testujte a vytvorte si nové zvyky, ktoré vás naozaj tešia.
- Prijímajte rozdiely.
Práve tie sú zdrojom hádok typu „si divný ak nemáš na Štedrý deň fazuľovú polievku“ (už teraz viacerí nad tým krútite hlavou). Rozdiely pritom vedia byť zdrojom niečoho nového, čo obohatí váš život. Ak ich však vytláčame zo života, ochudobňujeme sa od množstva potenciálu.
- Analyzujte pred vytvorením úsudku, nikdy nie naopak.
Ak ma spoločnosť naučila mať na stole kapra, pravdepodobne si ho pôjdem kúpiť bez rozmýšľania. Ak sa však zamyslíte, dokážete si predstaviť krásne sviatky aj bez tejto konkrétnej ryby na tanieri?
Práve poradie analýza-úsudok vie pomôcť byť rezistentný voči agresívnemu vianočnému marketingu, ako aj spokojnejší so svojimi sviatkami.
Prajem príjemné a rozumné strávenie tohtoročných sviatkov
Jakub Kobela
lektor AKM