Ako správne overovať informácie a bojovať proti fake news

Počas amerických prezidentských volieb v roku 2016 vyhľadávanie termínu “fake news” niekoľko násobne stúplo.  Spolu s týmto termínom sa rozširuje aj osveta o tom, ako je potrebné kontrolovať informácie, ktoré sa ku nám dostávajú a neveriť všetkému, čo vidíme na internete. Ako ale postupovať a na čo si dávať pozor? Odpovede nájdete v tomto článku spolu s ďalšími užitočnými informáciami pre prácu s fake news.

Nepravdivé informácie alebo ‘fake news’ vznikajú za účelom dezinformovania a ovplyvňovania ľudí a verejnej mienky pre politické alebo marketingové účely. S neustále rozširujúcim sa vplyvom sociálnych médií je dôležité rozvíjať mediálnu gramotnosť ako schopnosť porozumieť a kriticky zhodnotiť rôzne aspekty médií a ich obsahu. Krátke vysvetlenie a históriu fake news nájdete v tomto videu:

 

1. HĽADAJTE AJ ĎALŠIE ZDROJE

Pochádza informácia z dôveryhodného zdroja? Je dôležité uvedomiť si, ako dobre zdroj poznáte a či ste už o ňom niekedy počuli. Veľa dokáže prezradiť aj samotný názov internetovej stránky, ako napríklad nezvyčajná URL adresa. Pokiaľ sa vám informácie nezdajú byť pravdivé, je nutné informáciu nájsť aj z iného, kvalitnejšieho zdroja. Ak je informácia pravdivá, nebudete mať problém ju nájsť aj inde.

2.  KTO JE AUTOROM

Dezinformačné média nie sú profesionálne redakcie, preto je v ich správach možné nájsť mnoho preklepov, alebo má článok zvláštne formátovanie. Dôležité je skontrolovať, kto článok píše. Je tam podpísaný celým menom a viete dohľadať aj iné články?  Neverte správam, ktoré sú citovo zafarbené a je z nich poznať, že ide len o osobný názor.

3. DÔKAZY A RELEVANTNÉ ODKAZY

Nedostatok zdrojov, z ktorých autor čerpal môže byť znakom toho, že článok sa nezakladá na pravde. Pokiaľ pri článku zdroje nájdete, overte si, či to nie sú iba ďalšie dezinformačné weby. Pravdivé správy majú dostatok priamych citácií, vyjadrení expertov a dôveryhodných štatistík, ktoré sa dajú jednoducho vyhľadať aj z primárnych zdrojov.

4. SKONTROLUJTE DÁTUM

Častým nástrojom dezinformačných médií je zdieľanie starých správ, aj keď sú možno pravdivé. Väčšinou sú zdieľané poplašné správy, ktoré už nie sú aktuálne. Pokiaľ je dátum správny, no informácia sa vám nepozdáva, vyhľadajte ju na iných stránkach a zhodnoťte, či aj ostatné zdroje píšu o tom istom a v správnom kontexte.

5. NEVERTE NADPISOM

Nepravidivé správy lákajú čitateľov na neuveriteľné, poplašné nadpisy článkov. Často je v nich mnoho výkričníkov a zvýraznených slov kapitálkami na upútanie pozornosti, prípadne obsahujú výzvu na zdieľanie. Taktiež po kliknutí na odkaz článok nemusí vôbec súvisieť s nadpisom.

6. POZOR NA FOTKY

Dezinformačné média často manipulujú s fotkami alebo ich využívajú mimo kontext článku a situácie. Jednoduchým riešením na tento problém je spätné vyhľadávanie fotiek, pri ktorom uvidíte, kde všade a v akom kontexte už bola fotka použitá.

blank

Existuje mnoho šikovných nástrojov a stránok, ktoré vám pomôžu so všetkými týmito krokmi.

Napríklad sa môžete vyvarovať nedôveryhodným webovým stránkam z tohto zoznamu. Pri týchto webových stránkach nezávislá komisia vyhodnotila, že nie je odporúčané sa na ne odkazovať a inzerovať na nich. V zozname to nájdete aj s dôkazom dezinformácii z konkrétnych stránok. Zoznam sa ale nemusíte naučiť naspamäť. Môže vám pomôcť aj plug-in do vášho chrome prehliadača, ktorý vás pri návšteve takýchto webových stránok upozorní.

Medzi časté nástroje dezinformačných médii patrí vymýšľanie výrokov rôznych osobností alebo vyberanie výrokov z kontextu. Ľahko si ich overíte na stránkach ako demagog.sk, demagog.cz, politifact.com, factcheck.org či snopes.com. Možno vám pomôže aj prvý chatbot na odhalovanie fake news. Obrázky si rýchlo spätne vyhľadáte pomocou Google Images alebo TinEye. Taktiež môžete skúsiť metódu IMVAIN.

Nešírte ďalej informácie len na základe toho, že ich zdieľa niekto z vašich blízkych. Pokiaľ sa stretnete s fake news na Facebooku, veľmi jednoducho to nahlásite na kontrolu priamo v príspevku.  Zároveň nezabúdajte na to, že ľudia zvyknú vyhľadávať a veriť informáciám, ktoré sedia do ich presvedčenia a naratívu. S týmto pracujú aj dezinformátori, ktorí zámerne vytvárajú a zdieľajú polarizujúce informácie. Taktiež sa presvedčte, či nejde len o satiru.

Na záver si skúste krátky test, v ktorom si vyskúšate odhaľovať fake news.

Zdroje: Facebook, Wired, BBC, LibGuides, Digital Resource Centre, HuffPost, FactCheck, MindTools, Informačné listy o Európskej únii.

Šírte kritické myslenie zdieľaním tohto článku

Buďte v obraze

Začnite odoberať náš newsletter plný aktualít a tých najlepších tipov zo sveta komunikácie a kritického myslenia.

Sme aktívni na sociálnych sieťach

Pre poslucháčov

Dalšie články

Mohli by vás zaujímať aj tieto články

Buďte v obraze

Začnite odoberať náš newsletter plný aktualít a tých najlepších tipov zo sveta komunikácie a kritického myslenia.